Vrijdag 7 november om 20.00 uur in ’t Klokhuis: Lezing van Terry van Dijk: Oostenrijkse woningen in Nederland: van noodoplossing tot troetelkind.
De zaal is open vanaf 19.30 uur.
De toegang is gratis.
Door heel Nederland vind je ze: Oostenrijkse woningen. Ook in Kraggenburg en de rest van de Noordoostpolder staan deze bijzondere woningen, die anders zijn dan woningen die gebouwd zijn in de polderarchitectuur. Wat maakt deze woningen zo bijzonder en komen ze eigenlijk wel uit Oostenrijk? Ontdek de geschiedenis van deze merkwaardige woningen tijdens de lezing ‘Oostenrijkse woningen in Nederland: van noodoplossing tot troetelkind’
Spreker is Kraggenburger Terry van Dijk, auteur van het boek ‘een huis met 1000 gezichten’. Op basis van jaren research vertelt hij hoe het kwam dat deze houten huizen in Nederland verschenen, waar ze in Nederland nog steeds te zien zijn en waarom ze hun tijd ver vooruit waren.
De Oostenrijkse Woningen
Houten woningen zijn bijzonder in Nederland en wie Oostenrijkse woningen passeert onthoudt dat al snel. Ze zijn daarom beeldbepalend in de zuidoosthoek van de Noordoostpolder. Maar dat is slechts een van de vele plekken waar ze staan. Van Den Helder tot Heerlen en van Assen tot Arkel kan je groepjes of enkelingen tegenkomen. In lokale verhalen komen allerlei verhaspelde verklaringen over de plaatsing van deze woningen voor. Waar staan ze precies? En wat is het echte verhaal over hoe het zo gelopen is? Terry van Dijk en zijn dochter Sophie besloten archiefmateriaal te verzamelen en alle woningen die ze konden traceren te fotograferen. Dat leverde een reeks op van meer dan 600 van de 800 woningen die door heel Nederland gebouwd werden, waarvan 100 in de Noordoostpolder. Niet eerder werd de totale landelijke ontstaansgeschiedenis van dit bijzondere fenomeen in een publicatie in beeld gebracht.
Over Terry van Dijk
Terry van Dijk (1975) is professor ruimtelijk ontwerp en planologie aan de Rijksuniversiteit Groningen. Hij onderzoekt en doceert over hoe ontwerpen en ontwerpers helpen bepalen wat een stad of een landschap nodig heeft. Hij gaf les in China, Indonesië en Brazilië en werd in Groningen uitgeroepen tot Docent van het Jaar. Meerdere academische boeken en vele artikelen verschenen van zijn hand, onder andere over het ontwerpproces van de IJsselmeerpolders. Daarnaast is hij vooral ook trotse bewoner van de Noordoostpolder.
Lees nog veel meer over Oostenrijkse woningen op deze website.